I když první menstruační kalíšek byl vyroben již před 80 lety (z latexu), do popředí se tato hygienická pomůcka dostává až v současnosti, přesto si troufám tvrdit, že zatím žádný velký boom v používání ještě nenadešel.
Přesto se to jeví jako skvělá ekologická i ekonomická alternativa, ke všem současný metodám, které ženy při menstruaci používají (pokud tedy nejste zastánce volné menstruace…).
Co je v balení
Balení satisfyer feel confident obsahuje celkem 2 kalíšky a malý látkový pytlíček na jejich uchovávání (pytlíček). Návod který bohužel není v češtině, naštěstí doporučený způsob zavádění je znázorněn graficky.
Jak jsem již psala, balení obsahuje dva kalíšky.
- Menší kalíšek má dle výrobce objem 15 ml, velikostně je průměr 38 mm, na délku 45 mm bez úchopového očka.
- Větší kalíšek má objem 20 ml, průměr je 42 mm a délka 50 mm bez úchopového očka.
Z čeho jsou vyrobené
Oba kalíšky jsou vyrobeny z měkkého silikonu, bohužel se mi nikde nepodařilo dohledat a zjistit složení silikonu. Zda se jedná o lékařský silikon, nebo směs s měkčenými plasty.
Na dotyk jsou velmi příjemné, měkké, poddajné, ale drží tvar. Vůbec se nedají srovnávat s kalíšky vyráběnými před 10 lety, které byly z „kdoví jakého materiálu„ z měkkého skládaného těla a tvrdým kroužkem na vrchu. Bohužel značku si již nepamatuji.
VIDEO z rozbalování v naší redakci:
Zavádění
To že jsou měkké, ale zároveň drží tvar je velmi důležité. Při zavádění se jemně zmáčknou (doporučení výrobce je přeložit a zavést).
V momentě, kdy je kalíšek na svém místě se jemně rozvine a přilne k děložnímu čípku. Dojde i k velmi jemnému podtlaku (nic co by bylo cítit, nebo bylo nepříjemné) a tím dochází k jistému odvádění menstruační krve do kalíšku a nikde mimo.
Výrobce uvádí, že kalíšek vydrží až 8h. Avšak každá žena musí posoudit případné častější vylévání a čištění dle intenzity menstruace.
8h je i ideální doba, aby se předcházelo možnému syndromu toxického šoku.
Syndrom toxického šoku je spojován především s používáním tampónů a v menší míře i vložkami. Ačkoliv toto riziko u používání menstruačního kalíšku nelze úplně vyloučit, díky tomu, že nevysušuje poševní sliznici, nedráždí a k menstruační krvi se nedostává vzduch, tedy se „nekazí“ tak rychle, je zde riziko nižší, stále tu prostě je. Je však nutné přísně dodržovat hygienu.
Tedy před menstruací a po ní kalíšek řádně vydezinfikovat (vyvařit ve vodě, nebo použít sterilizátor). Nepoužívat kalíšek v případě kvasinkových infekcí, či vážnějších pohlavních chorob (nebo si v tomto případě po použití pořídit nový).
Přesto je nutné v případě výskytu některého z příznaků (náhlá nevolnost, bolest hlavy, teplota i 39°C, průjem či bolest svalů), kalíšek okamžitě vyjmout a vyhledat lékařskou pomoc.
Jak se testoval?
Samotné testování probíhalo dost vesele. Úplně první zavedení (po dezinfekci v dětské vyvařovačce na lahve) dopadlo tragicky, i to druhé a třetí a v půlce noci jsem protekla. Budiž na vinně nikoliv výrobek, ale moje potřeba po zavedení kontrolovat, zda kalíšek opravdu přiléhá a je, kde má.
Takže po mé kontrole a zkusmém „zalomcování“ s kalíškem, přestal samozřejmě těsnit, nepřiléhal na děložní hrdlo a teklo to všude možně.
Takže ano, je třeba počítat s tím, že v zavádění je potřeba získat praxi a ten správný grif a do té doby, ke kalíšku nosit jistící menstruační vložku.
Na jedno správné zavedení většinou u mě padly 3 špatné pokusy. Osobně se mi osvědčilo nepřekládat kalíšek dle výrobce, ale ve středu ho jen zmáčknout a v mírném přidřepu (postoj lyžaře) ho kolmo nahoru zavést, následně jen neznatelně o milimetr popovytáhnout ven. Po tomto zjištění již vše těsnilo, jak mělo.
Domácí použití
A v tomto bodě mi konečně v domácím použití začala svoboda. Nikde netlačí, nic nelepí, žádné nepohodlí. V nejsilnějších dnech na noc pro jistotu jistící vložka.
Ano v mém případě, jelikož trpím silnou menstruací, nelze řešit výměnu po nějakých 8 hodinách, ale většinou tak v polovičním čase. Doběhnout na záchod, vylít vymýt, lyžař, zavést, umýt ruce a vesele fungovat dál.
V domácím prostředí vřele doporučuji mít po ruce vlhčený ubrousek, nebo rychle opláchnout ve sprše, aby se docílilo čistoty a vyhnulo se nechtěným následným flíčkům na spodním prádle. Když už jsem u té čistoty, obrovskou skvělou vlastností těchto kalíšků je, že jak drží tvar, při vytahování jen při troše šikovnosti nedochází k vycintání obsahu.
Osobně však trochu vidím problém v použití při běžném pracovním procesu, obzvlášť pokud je menstruace silná a nedej bože, člověk dělá více než 8 hodin. Přece jen, ne každý zaměstnavatel disponuje WC i s umyvadlem v jedné soukromé místnosti. Prostě se s tím v reálném životě vůbec nepočítá.
A to je obrovská chyba a největší nevýhoda používání menstruačních kalíšků.
Největším plusem je…
Největším plusem, kromě svobody při správném prostředí pro používání, je jeho ekonomičnost a ekologičnost. Přece jen jeden (v tomto případě dva) kalíšky dle garance výrobce vydrží až 15 let. Tedy mnohem méně odpadu… odpadu, který by měl být správně veden jako nebezpečný biologický odpad a který se díky podstatě vložek a tampónů nikdy nerozloží.
Což je i ekonomický dopad. V mém osobním případě jsem si to spočítala takto: průměrně 37 tampónu na jeden menstruační cyklus což jsou 2 a kousek balení. Průměrná cena balení tampónu je 80Kč. Při 28 denním menstruačním cyklu je to zhruba 31 balení tampónů, tedy 2400 Kč. 2400 Kč za jeden rok.
Za těch 15 let je úspora 37 200 Kč (za předpokladu, že nebudou stoupat ceny tampónů).
Celkový výsledek?
Výrobek je úžasná věc. Eko-eko, pohodlný, bezproblémový a po získání zkušenosti se zaváděním i jistota. Bohužel v reálném světe (na veřejných toaletách) se s ním nepočítá i když co čekat, když se ještě stále najdou místa, kde na dámském WC není odpadkový koš na použité hygienické pomůcky a žena je musí „nenápadně“ nosit do koše na ručníky pomalu až na chodbu.