Whoop.de.doo je moje srdcová záležitost – miluju jejich produkty (což je ze všech mých recenzí naprosto jasné). A když se objevila informace, že Anička Marešová chystá menstruační kalíšek, byla jsem nadšená, a když se na hithit.com objevila možnost si kalíšek předobjednat, hned jsem si ho objednala.
Jenomže v době, kdy jsem kalíšek objednávala (a když mi přišel), jsem byla těhotná. Takže kalíšek nějakou dobu ležel na poličce a trpělivě čekal. K prvnímu testování došlo zhruba dva měsíce po porodu (což mě dost překvapilo).
Tak jdeme na to…
Musím přiznat, že první testování nebylo úplně příjemné. Zavádění bylo sice v pohodě – kalíšek si sroluju do “céčka” a jednoduše zavedu. Silikon je příjemně měkký, takže srolování i zavádění je opravdu jednoduché.
Uvnitř mého těla se kalíšek rozvine do původního tvaru a zároveň vytvoří uvnitř podtlak. Až sem jsem byla nadstandardně spokojená. Jenomže když jsem si kalíšek zavedla, tlačil. Proto jsem ho vyndala a zavedla znovu. Tlačilo to pořád. Zkoušela jsem to třikrát, ale zlepšení nenastalo.
Jak se křtila nová varianta menstruačního kalíšku (Noir)? Byli jsme u toho Petra a Aly:
Když se nedaří…
Nejsem typ člověka, který něco vzdává po prvním nezdaru. Hlavně pokud jste přesvědčeni, že za to produkt nemůže. Buďme upřímní, téměř rok moje tělo kalíšek nepoužívalo (zkuste si rok nenosit podprsenku, určitě vám taky nebude příjemné jej opětovné nasazení – volnost je holt volnost a zvyká se na ni fakt rychle).
Navíc jsem za tak krátkou dobu po porodu nebyla úplně zahojená a myslím, že to taky mělo vliv.
Každopádně jsem kalíšku dala ještě šanci. A abych to zkrátila, celou svoji první poporodní periodu (celé 3 dny) jsem kalíšek cítila. První dva dny to byl poměrně nepříjemný tlak, ale poslední den už jsem o něm jenom věděla – žádný tlak ani bolest.
To mi potvrdilo myšlenku, že si na kalíšek moje tělo musí jenom zvyknout.
Perioda číslo dva…
Na další periodu (a tím pádem i další testování), jsem si musela další tři měsíce počkat. Po zavedená kalíšku jsem opět cítila mírný tlak, ale tentokrát to během několika minut přešlo. Necítila jsem vůbec nic. A kdyby moje hlava nebyla ve stresu, abych si kalíšek hlídala, asi bych na něj i zapomněla.
Ovšem vzhledem k tomu, že jsem docela silně krvácela a neměla jsem vůbec představu, za jak dlouho se tento kalíšek naplnit, chodila jsem do sprchy (pro jistotu) zhruba každou hodinu… bylo to sice úplně zbytečné, ale hlava si to vymluvit nenechala.
Celou svoji druhou poporodní periodu (tentokrát to už bylo 5 dnů) jsem se zbytečně stresovala a chodila do sprchy příliš často. I když jsem věděla, že i v noci to kalíšek zvládne (což bylo zhruba 7 hodin).
VIDEO z redakčního rozbalování
Další testování…
Opět jsem si musela nějakou dobu počkat, než jsem kalíšek opět použila. A tentokrát to bylo bez sebemenšího problému – žádný tlak. Dokonce i moje hlava na kalíšek zapomněla:D Což je dobrá zpráva.
Dokonce jsem zjistila, že při silnějším krvácení (první dva dny) si kalíšek musím vyměnit zhruba každé 3 hodiny, při slabším krvácení (další dva dny) jsem si kalíšek vyměňovala po 4 – 6 hodinách (vydržel by to i déle, ale když jsem měla možnost se jít osprchovat, šla jsem). Poslední den jenom špiním, takže i tento den platí, že když je prostor na sprchu, jde se, i když je kalíšek téměř prázdný.
Hygiena především…
I u kalíšku je velice důležitá hygiena – mě osobně se nejvíc osvědčil tento postup: vyndám si kalíšek, umyju ho vodou, vystříkám dezinfekcí, pak se osprchuju (mezitím desinfekce působí – netuším, jestli to takhle funguje, ale já mám z toho dobrý pocit). Po sprše kalíšek znovu omyju vodou a zavedu.
Ve chvíli, kdy nejsem doma a nemám přístup ke sprše, používám vlhčené ubrousky a dětskou desinfekci na dudlíky. Vím, že většina kamarádek, které kalíšek používají, si s sebou nosí vodu na opláchnutí kalíšku, ale já na vodu vždycky zapomenu… na rozdíl od ubrousků a desinfekce, ty mám po ruce vždycky:D
Po skončení periody kalíšek vyvařím a uložím.
Z hygienického hlediska se mi líbí, že Whoop.de.doo balíček má poměrně velké dírky (mluvím o dírkách, díky kterým se kalíšek v těle opět nafoukne). Díky svojí velikosti se dobře čistí a ještě se mi nestalo, že by v nich zůstaly nějaké nevyčíslitelné zbytky – zní to hnusně, ale u předchozího kalíšku jsem přesně tohle řešila. Čištění bylo šílené.
Na druhou stranu mám pocit, že kvůli velikosti dírek se v kalíšku nevytvoří tak velký podtlak (v porovnání právě s tím předchozím). Sice mě to na začátku trochu znervózňovalo, ale na funkčnost to nemá vliv – kalíšek drží a neprotéká (když opomenu jeden incident, kdy jsem ho ráno zapomněla včas vyměnit).
Nejlepší na konec…
Ovšem to nejlepší na celém kalíšku je ta kulička dole. Padne dobře do ruky a díky ní se s kalíškem skvěle manipuluje a vydávání je bezpečné. Navíc kuličku nemusíte nijak krátit (jako je to u jiných modelů), takže nevznikají zbytečně ostré hrany, které by mohly být nepříjemné. Za kuličku děkuji!
Ovšem, abych tu jenom nechválila, narazila jsem na jeden problémek. Ocenila bych, kdyby bavlněný pytlíček měl nějakou vnitřní nepromokavou vrstvu.
Já chápu, že primárně slouží na dny, kdy je kalíšek nepoužíván (aby na něj třeba neprášilo), ale kdyby byl nepromokavý, měl by daleko více použití.
Představte si, že jste venku a potřebujete si vyměnit kalíšek, jenže místo toho, abyste kalíšek na záchodcích čistili, máte druhý.
Takže si zavedete čistý kalíšek a použitý (vytištěný třeba jenom papírem) dáte do pytlíčku a doma si ho vydezinfikujete (dezinfekcí nebo varem).
Takovýto pytlíček by nemusel být ani součástí balení s kalíškem. Klidně bych si ho koupila zvlášť jako doplňkové zboží – koupíte si kalíšek (nebo rovnou dva) a k tomu hodíte Whoop.de.doo dezinfekci a pytlíček. A máte na několik let vystaráno 🙂
Kalíšek a sport…
Nemusíte se bát během periody sportovat (pokud sportovat chcete). Já s Whoop.de.doo kalíškem chodím běžně plavat a žádná nehoda se nikdy nestala. A až mi to malý prďola dovolí, hodlám kalíšek otestovat na tyči, až budu na pole dance viset hlavou dolů – pak vám samozřejmě dám ještě vědět.
Pár čísel pro zajímavost…
Whoop.de.doo kalíšek se prodává ve dvou velikostech: Classic s průměrem 45 mm a Light s průměrem 42 mm. Můžete si pořídit i Duopack, ve kterém je kombinace kalíšku Classic a Light – tato sada je skvělá, pokud chcete během své periody střídat velký kalíšek pro silnější krvácení a malý při slabším (toto mám v plánu já, až se mi perioda zase trochu ustálí).
Nebyly nalezeny žádné obrázky
Jinak obecné pravidlo je, že po porodu a cca po 30. roce života je vhodnější používat větší kalíšek. Já bych k tomu zařadila ještě sílu krvácení – pokud žena ještě nerodila a je ji třeba 20 a ví, že má velice silnou menstruaci, sáhla bych taky po větší velikosti.
A co kalíšek a panenství?
Toto si musí děvčata vyřešit sama (nebo po konzultaci se svým doktorem). Já toto téma s gynekologem řešila ze zvědavosti. Bylo mi řečeno, že ze zdravotního hlediska v tom není problém – tady je ovšem doporučovaný ten menší kalíšek.
Ale kalíšek může, ale taky nemusí poškodit panenskou blánu, takže je to na rozhodnutí té dané slečny, jestli to chce riskovat. Třeba já to se svoji dcerou řešit rozhodně budu, protože mi kalíšek přijde jako menší zlo než tampony nebo vložky 🙂
Co říci závěrem?
Za mě je Whoop.de.doo kalíšek velmi povedený kousek, který můžu všem s čistým svědomím doporučit ostatním – a taky to dělám:D Je elegantní, funkční a příjemný na nošení (na začátku vás sice může trochu tlačit, ale je to opravdu jenom o zvyku).
Navíc díky pěknému obalu (tématicky tubus, na který jsme ve Whoop.de.doo zvyklí) můžete kalíšek klidně nějaké slečně věnovat jako dárek:)
Takže pokud přemýšlíte, že byste si kalíšek pořídili, rozhodně do něj jděte. I když mám doma různé kalíšky, pokaždé sáhnu po tom Whoop.de.doo – je pro mě nejpohodlnější, silikon je příjemný a ideálně měkký a ta líbí se mi i ta červená barva. A sice už jeden kalíšek mám, ale rozhodně si koupím ještě jeden, abych je mohla prostřídat.