Burleska se vrací zpět do našich krajů a neustále vzrůstající zájem o ni přivedl dvě její představitelky Miss Cool Cat a Angelinu Angelic k myšlence otevřít Prague Burlesque Academy. Hovoříme o akademii, nicméně zůstaneme při zemi, když budeme mluvit po novu o workshopu, tedy takzvané dílně, nebo chcete-li postaru – o kurzu. O kurzu, který vytváří prostor pro ženy všech věkových kategorií k vlastní realizaci a objevení sebe sama. O kurzu, jehož výše zmíněnými burleskami v roli lektorek jsem se nechal v mnohém poučit.

Kapitoly

Kde se vzal nápad založení akademie?

MISS COOL CAT: Původně se zrodil v mé hlavě. A to proto, že začala být po kurzech poptávka. Záhy se přidala Angelina, za což jsem ráda, přece jen se to ve dvou mnohem lépe učí a naše studentky baví, že jsme každá úplně jiná včetně postav a dovedností, což je důkazem toho, že svůdná showgirl a opravdová diva může být každá z nás bez ohledu na ideál krásy.

ANGELINA ANGELIC: Kromě praktických rad jaké prádlo zvolit a jak se pohybovat po jevišti se rovněž snažíme rozvíjet i psychiku kurzistek. Vytváříme prostor, který jim umožňuje rozkvést – získat sebevědomí, objevit svou ženskost a nebát se jí zdůraznit a projevit. Brát se takové jaké jsou a zároveň se nebrat příliš vážně.

Každý kurz se obyčejně skládá z několika lekcí. Jak probíhá taková hodina ve vašem podání?

ANGELINA ANGELIC: Začínáme od držení těla, přes ladnou chůzi po práci s rukavičkami a punčoškami. Učíme různé způsoby a triky, jak si je svlékat a tím svůdně dráždit partnera. Zároveň se ale v každé z kurzistek snažíme podpořit její vlastní jedinečnost a neučit věci striktně, takzvaně přes kopírák.

Další hodiny se věnujeme hudbě. Vnímání hudby i hudebních akcentů je velice důležité. Někomu to jde přirozeně lépe, jiný na tom musí více pracovat. Ale jak se říká, trénink dělá mistra! To platí i pro práci s krásnými rekvizitami, například při tanci s obřími péřovými vějíři. Lidé, kteří si je například po show, nebo na kurzu potěžkají, jsou překvapeni, kolik váží a jak náročná je s nimi manipulace.

Tančit prý je krásné, zpívá se v jednom z českých hitů. Vy se ale na tanec neomezujete. Jak je to s akrobatickými prvky, je třeba něco umět z gymnastiky?

MISS COOL CAT: Akrobatické prvky rozhodně u burlesky nutností nejsou. To, že zrovna já jimi obohacují svoje vystoupení, je dáno tím, že jsem v tom našla zalíbení. Začínala jsem s aerial hoopem, později jsem přešla na pozemní akrobacii. V té době to ještě nikdo u nás v burlesce nedělal… Zcela jsem tomu propadla.

Na kolik hodin kurz vychází?

ANGELINA ANGELIC: Na devět. Budeme se scházet každé pondělí v období od 25. září do 20. listopadu 2017, začátečnice vždy od 19 do 20 hodin, pokročilé od 20 do 21 hodin, a sice v krásných sálech na pražských Vinohradech. Vyučujeme v českém jazyce, rezervace předem je nutná. Objednávat lze:

Kurzovné činí jak pro začátečnice, tak i pro pokročilé 3500 korun. V případě storna oznámeného tři dny před započetím kurzu částku vracíme.

Jaké jsou předpoklady pro přijetí do kurzu?

MISS COOL CAT: Požadovány nejsou žádné, na kurzech se schází široké spektrum žen od studentek až po vrcholové manažerky. U každé se snažíme vyzdvihnout její přednosti. Je krásné, jak jsme každá jiná a zároveň, když se vzájemně podpoříme, vzniká úžasná a neopakovatelná energie.

Dostane se adeptkám také nějaká informace z historie burlesky?

ANGELINA ANGELIC: Dostane. Hrozně rády o ní mluvíme a zdůrazňujeme kořeny, ze kterých vychází. Hned na první hodině se dívky dozvědí o jejích podobách – od raných začátků ve viktoriánské éře, kde mohla být třeba parodovaná opera, potom přijde na řadu zlatý věk v Americe v letech třicátých, kterému dominovaly divadla jako Minsky’s a Ziegfeld Follies včetně burleskních královen, jako byly Sally Rand, Gypsy Rose Lee, Lili St. Cyr nebo Rose la Rose. Později se dostaneme k postupnému úpadku tohoto umění v letech sedmdesátých a jeho následnému znovuobrození dvacet let poté Ditou von Teese či kabaretem The Velvet Hammer.

Seznámíte je rovněž s místy na světě, kde se burleska provádí s úspěchem?

MISS COOL CAT: Ano, kromě bohaté historie, jak už řekla Angelina, mluvíme hodně i o současné scéně, o nejlepších shows a festivalech. Nabízíme i případnou pomoc, pokud se některá ze studentek chce přihlásit na burleskní festival u nás nebo v zahraničí a tak dále…

Mohou se zúčastňovat přehlídek, prvních výstupů před obecenstvem – tedy provádět samotnou praxi?

ANGELINA ANGELIC: Jakýmsi vrcholem a zároveň závěrem našich kurzů jsou velice populární Beginners nights, kde si absolventky zkusí poprvé vystoupit před publikem. Poté se některé z nich vydávají na sólovou dráhu a získávají praxi i jinde. Atmosféra je tam vždycky neuvěřitelná, stejně jako talent našich burleskních div. Moc doporučuji se přijít podívat.

A nyní k vám, dámy. Jak vy jste začínaly?

ANGELINA ANGELIC: Začátky byly těžké. Zvláště proto, že jsme tu byly první a nebyly tu žádné workshopy ani možnost vidět profesionální show. Na spoustu věcí jsme si musely přijít samy. To nám vlastně poskytlo dospět k vlastní know how. Samozřejmě jsme se snažily vidět co nejvíce podobných představení v cizině a navštěvovat lekce zahraničních hvězd. Poté jsme workshopy se zahraničními hvězdami začaly skrze Prague Burlesque Academy organizovat i tady.

A vedle samotné prezentace? Inspirovaly vás nějaké publikace, instruktážní videa…?

MISS COOL CAT: Kromě toho, že se snažíme cestovat po světě co nejvíce a navštěvovat veškeré aktivity dalších akademií, které jsou dostupné, myslím, že každá z nás má slušný arzenál knih o burlesce. Dále samozřejmě sleduji neustále nová videa či dokumenty – jeden z posledních skvělých dokumentů na Netflixu je Us, Naked: Trixie & Monkey a soutěž Burlesque Hall of Fame. Prostě se neustále snažím získávat co nejvíce informací z historie, a nejenom burlesky, ale třeba i fetiše nebo cirkusu…

Kde šijete kostýmy, jsou prý velmi nákladné?

MISS COOL CAT: Všechny jsou šité na míru. Já dlouhodobě (od úplných začátků) spolupracuji s přední českou návrhářkou Zuzanou Kubíčkovou, Angelina zase šije toho času u Hany Frišonsové. Kostýmy jsou opravdu velice nákladná záležitost, podle mě se ale vyplatí na nich nešetřit. Řídím se heslem: více je více. Ráda do nich vnáším inspiraci z módním mol. Zajímavým fenoménem v burlesce je taky DIY. (Pozn. redakce: Jde o třípísmennou zkratku anglického „do it yourself“, české verze „udělej si sám“. Jedná se o kreativní zhotovení výtvoru vlastníma rukama, kde za pomoci často snadno dostupného materiálu během nepříliš dlouhého časového úseku dojde k vytvoření oděvu, případně jen doplňku. Například headpiece (dekorace hlavy), pasties (dekorace ňader) a podobně).

Kurzistky bude jistě zajímat i profesionální provedení. Kde vás osobně mohou vidět vystupovat?

MISS COOL CAT: Pracuji několik let v rámci souboru Prague Burlesque, který mi umožňuje se předvést na mnohých zajímavých místech, za což jsem opravdu vděčná. Pravidelně vystupuji zejména v mezinárodním klubu Bar&Books s pobočkou v Praze a Varšavě, dále v divadle Royal Palace na Vinohradech, kde se momentálně připravuje už čtvrtá sezóna. Dále pak taky příležitostně v Krakově a Bratislavě. Vystupuji hodně i sólově a mám za sebou i účinkování v Německu, Švýcarku, Rakousku, Itálii, Švédsku, Finsku a dokonce v New Yorku a Philadelphii a věřím, že toho bude brzo více. To je jeden z dalších elementů, který mě na burlesce baví – cestování.

Jedna z vašich stálých scén je Royal Palace na Vinohradech. V čem je skvělý?

MISS COOL CAT: Royal je především absolutním unikátem díky interiéru, z kterého dýchá trochu dekadence, a taky díky historii, která sahá až do roku 1929 – zkrátka ideální prostor pro burleskní show.

Co soutěže? Zjistil jsem, že se také podílíte na festivalu burlesek? V čem spočívá vaše snažení?

MISS COOL CAT: Společně se Sonnym Vargasem, impresáriem a zakladatelem Prague Burlesque připravuji již druhý ročník Prague Burlesque Festivalu. Záměrem je především dostat Prahu na celosvětovou burleskní mapu, vytvořit kvalitní platformu pro performery a skvělou rozmanitou zábavu pro „open minded“ publikum.

Jak jste byly spokojeny s průběhem akce L’Amour Night, která se konala letos v květnu a byla věnována ženské smyslnosti a kde i vy jste vystupovaly s velkým úspěchem?

MISS COOL CAT: Užila jsem si ji báječně, ráda vystupuji pro veřejnost, která si burleskní show vyloženě chce užít – navíc producentka akce Sida Strauch je úžasně zapálená pro věc, milá, profesionální a hlavně těžce pracuje na tom, aby byli všichni spokojeni. Navíc má kolem sebe dobrý tým spolupracovníků, zejména z organizace Hell.cz.

Všiml jsem si, co burleska, to exoticky znějící jméno. Proč se tomu tak děje?

ANGELINA ANGELIC: Mně osobně se vždycky líbila umělecká jména, která začínala stejným písmenem a navíc hezky zněla. Je dokonce známo, že v éře Hollywoodu, ale i v šedesátých letech taková jména předpovídala úspěch. Vzpomeňme Marilyn Monroe, Claudii Cardinale, Brigitte Bardot a Michelle Mercier. To mě inspirovalo, proto to oslovení Angelina Angelic.

MISS COOL CAT: U mě roli sehrála náhoda. Pracovala jsem v souboru původně jako fotografka, ale poté co onemocněla jedna z tanečnic, ocitla jsem se rázem na jevišti jako náhradnice. Uspěla jsem, takže jsem vyměnila focení za tanec. Jediné, co chybělo, byla přezdívka. Dlouho jsem přemýšlela, ale pak to přišlo samo. Jednoho dne jsem si vyšla s přítelem po nákupech a padl nám do oka obchod s hudebními nástroji. Oba muzicírujeme, on na kytaru, já trochu na basu, takže nás přitáhla výloha, kde byly vystaveny „guitar effect pedals“ značky Cool Cat. V tu chvílí přítel pronesl, že si budu říkat Miss Cool Cat, že to zní rock’n’rollově… No a já nebyla proti.

Jak dlouho se burleska může živit tímto uměním? Je to jako u baletek: dokud nohy jedince unesou?

MISS COOL CAT: I když se věnuji burlesce profesionálně, mám i jiné aktivity. Burleska je však krásná rovněž v tom, že nemá věkové omezení. Například v Las Vegas jsou neustále k vidění šedesátileté i sedmdesátileté showgirls…

Jste rozhodnuta stát se tanečnicí burlesky? Získat si sympatie publika a posílit tak sebevědomí? A co víc – účinkovat na druhém ročníku Prague Burlesque Festivalu? Pokud ano, měla byste vědět, že ten první se konal v březnu tohoto roku a byl považován za vyvrcholení desetiletého působení producenta Sonnyho Vargase. A komu čest, tomu čest! Čest muži, který oživil umění již poněkud pozapomenuté právě s pomocí stejnojmenného souboru. Muži, na jehož myšlence – udělat Prahu centrem vaudevillu – se podílela i jeho snoubenka Miss Cool Cat.

Přestože se jednalo teprve o první přehlídku, sešlo se v již zmíněném Paláci Royal na třicet předvádějících z celého světa!!! Největšímu ohlasu se těšili zejména hosté z řad profesionálních burlesek a intendantů kabaretních divadel, například Imogen Kelly z Austrálie, Bettie Blackheart s manželem Frankem Doggensteinem z Helsinek, Neil Kendall z Anglie, Perle Noire z USA a další. Závěrem se sluší dodat, že za vrchol akce byla pokládána výstava s charitativním prodejem obrazů, která zamávala emocemi. Část výtěžku byl totiž věnován na aktivitu, která upozorňuje na význam samovyšetření v případě prevence rakoviny…

Snímky byly laskavě zapůjčeny těmito fotografy: Lucie Kout, Alžběta Jungrová a Sachtikus[no_toc]

Napište komentář

Kliknutím na tlačítko ODESLAT KOMENTÁŘ udělujete
souhlas se zpracováním osobních údajů.

Spolupracujeme: