Menstruační kalíšek je dámská hygienická pomůcka, která je určena pro mnohonásobné použití během menstruace.
Kalíšek si žena zavádí do pochvy, kde dochází ke sbírání menstruační krve do kalíšku. Kalíšek je nutné vyjmout a vyprázdnit každé 4 až 12 hodin (dle síly menstruace).
Menstruační kalíšek pojme až 30 ml krve. Na rozdíl od tamponu a vložek menstruační kalíšek krev sbírá, ale neabsorbuje ji a je proto možné jej umýt a používat znovu. Menstruační kalíšky jsou vyráběny z měkkého lékařského silikonu, z latexu nebo z termoplastu.
Z čeho se vlastně menstruační kalíšek vyrábí?
Kalíšky vyráběny z měkkého lékařského silikonu patří mezi cenově nejdražší, ovšem mezi jejich výhody patří to, že silikon se již mnoho let používá v lékařství a za tu dobu se téměř neobjevily alergické reakce na tento materiál. Na rozdíl tomu, latex vyvolává alergie daleko častěji. Menstruační kalíšky jsou vhodné i pro ženy s citlivou pokožkou nebo trpící ekzémy. Rovněž nejsou spojovány se syndromem toxického šoku.
Po zavedení do pochvy kalíšek těsně přilne ke stěně pochvy (dochází k vytvoření podtlaku), což zaručuje, že krev stéká pouze do něj.
Ze zdravotního hlediska je používání menstruačního kalíšku lepší než tampony. Materiál sloužící pro výrobu menstruačních kalíšku je na rozdíl od materiálu tampónů nepřilnavý pro bakterie (tzn., že se bakterie v kalíšku nemohou množit).
Jak se čistí a udržuje?
Také údržba menstruačního kalíšku je poměrně jednoduchá. Je potřeba ho přibližně 5 minut vyvařit v horké vodě nebo využít tablety určeny k jeho desinfekci.
Mezi další výhodu patří dlouhá životnost. Jeho používání je pohodlnější, ekonomičtější a především šetrnější k životnímu prostředí. Životnost menstruačního kalíšku je 5 až 15 let.
Kde se dají diskrétně koupit:
Jak se kalíšek vkládá do klína?
Zavedení kalíšku je podobné jako tamponu. Nejprve kalíšek stiskněte prsty a přeložte jej. Poté se vloží do pochvy, kde se sám rozbalí. Kalíšek se přitiskne k poševní stěně a vznikne podtlak potřebný k tomu, aby krev nemohla unikat mimo něj. Během menstruace kalíšek pouze vyjměte, vypláchněte vodou a můžete ho znovu zavést. Pokud ho nikam neodložíte, není nutné ho vyvářet.
Výhody menstruačního kalíšku
- zdravotní nezávadnost
- dlouhá životnost
- finanční výhodnost (pořizovací cena je vyšší, ovšem návratnost se pohybuje okolo 6 – 8 měsíců)
- ekologičnost
- komfort při nošení
Nevýhody menstruačního kalíšku
- menstruační kalíšek se nesmí používat v šestinedělí
- chvíli potrvá, než si každá žena najde pohodlný způsob zavedení a vyjmutí kalíšku