Je to problém, o kterém se příliš nemluví, ale jeho dopad může být na zdraví ženy opravdu zásadní. Kde se vzal? Co jej způsobuje? Existuje prevence či lék? Na tyto otázky nejsou jednoznačné odpovědi.

Gynekologové se o této problematice ve školách učili pouze okrajově a najednou se s tímto syndromem roztrhl pytel a dokáže potrápit nejednu ženu. A co ženu, s jeho projevy se potýká čím dál tím více i mladých dívek. Řeč není o ničem jiném,než je syndrom polycystických ovarií (PCOS).Tato problematika se primárně našeho webu příliš netýká, ale informace o jeho výskytu je důležité šířit co nejvíce.

O ČEM JE ŘEČ?

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) patří mezi endokrinní poruchy vyskytující se u žen. Postihuje 5 – 10 % žen (nejnovější výzkumy ukazují, že dokonce až 20 žen) v reprodukčním věku a patří mezi hlavní  příčinu ženské neplodnosti. Aby mohlo dojít k samostatné diagnostice, musí být splněna alespoň dvě z následujících kritérií:

Nález polycystických ovarií prokáže ultrazvukový nález. Toto vyšetření vám provede váš gynekolog, a aby mohl vyslovit tuto diagnózu, musí být na nálezu patrná přítomnost alespoň 12 drobných folikulů (tento počet je však ten nejnižší, pokud mají ženy těžší formu PCOS, může být v jejich vaječnících přítomno i 40 a více folikulů). Toto vyšetření nemusí být 100 % spolehlivé u žen, které užívají dlouhodobě hormonální antikoncepci.

Chronické anovulační cykly (tj. nepravidelný menstruační cyklus, pro který je charakteristická nepřítomnost ovulace).

Laboratorní odběr krve, který potvrdí nadbytek mužských pohlavních hormonů – androgenů (dále může být vyšší i hladina cholesterolu apod.).

Hlavní podstatou syndromu polycystických ovarií je nerovnováha mezi ženskými a mužskými hormony v těle ženy.

DALŠÍ NEPŘÍJEMNÉ PROJEVY

Mezi další projevy, které ženy s PCOS trápí, patří:

  1. nadváha až obezita;
  2. anovulace;
  3. zvýšená tvorba akné;
  4. zvýšené ochlupení;
  5. zvýšené vypadávání vlasů;
  6. metabolické poruchy;
  7. inzulinová rezistence;
  8. vysoký krevní tlak;
  9. výkyvy nálad (depresivní a úzkostné stavy);
  10. kardiovaskulární onemocnění;
  11. nárůst hmotnosti;
  12. diabetes II. typu;
  13. zvýšené krevní tuky (cholesterol nebo trygliceridy);
  14. vyšší riziko potratů, atd.

Přítomnost příznaků je velice individuální, ale opravdu velice důležité je zjištění přítomnosti metabolických poruch, protože mohou vést až k inzulinové rezistenci a posléze se může u žen objevit i diabetes II. typu.

CO ZATÍM VŠÍM STOJÍ?

A jaká je příčina, že zrovna vy se potýkáte s tímto nepříjemným nepřítelem? To vám nikdo přesně nepoví. Lékaři o tom sice příliš nemluví, ale tím, že je PCOS někdy označován také jako novodobá civilizační choroba (podobně jako obezita), příčinou může být životní styl.

Ne nadarmo se říká, že naše tělo je obrazem toho, jak se o něj staráme. Další ještě méně zmiňovaná příčina může být vliv antikoncepce. Tato příčina je pro většinu lékařů téměř tabu, protože co si budeme namlouvat, hormonální antikoncepce vládne trhu.

Celkově se na oblast možných příčin pohlíží celkem ne jednoznačně. Existuje mnoho rozmanitých teorií. Odborníci se nejvíce přiklánějí ke dvěma teoriím. Jedna považuje za hlavní příčinu PCOS zvýšenou produkci androgenů a druhá naopak staví do popředí poruchy inzulinového systému – rezistence (tj. zvýšená hladina cukru v krvi).

Co je, však původcem těchto dvou problémů není známo. Dále se odborníci shodují v tom, že PCOS může být dědičné.

JAK SE MŮŽEME BRÁNIT?

Tak jako vše ostatní i léčba je velice zapeklitá. Zajisté budete potřebovat notnou dávku trpělivosti a zdravého úsudku. Pokud nepatříte mezi ty, které budou raději zobat nějaké hormonální bonbonky a raději budete zkoušet i alternativní cesty, nenechte se odradit přístupem některých doktorů.

Zajisté narazíte i na ty, které vás na této cestě podporují. Ale zajisté je daleko jednodušší vás odbýt slovy, bez hormonální substituce se neobejdete. Ale obejdete. Mimo návštěvy gynekologa, bude nutná i návštěva endokrinologa (kromě hormonálních problémů, neopomeňte řešit i důležité snížení koncentrace insulinu v krvi), další vaše kroky mohou směřovat i ke kožnímu lékaři, který by vám měl pomoci s nepříjemným akné nebo vypadáváním vlasů (to vás nemusí potrápit vždy).

Cíl léčby by měl být zaměřen na hlavní cíl, kterého chce žena dosáhnout. Mnoho věcí dokážete ovlivnit sami, avšak v oblasti metabolických poruch, je vhodné si nechat poradit od příslušného lékaře.

LÉČBA HYPERINSULINÉMIE

Úspěšnost léčby lze dosáhnout snížením váhy. Důležité je pravidelné cvičení a dodržování stravy s nižším příjmem sacharidů.

LÉČBA ANOVULAČNÍCH CYKLŮ A NEPLODNOSTI

Ženy s PCOS mívají často problémy s otěhotněním z důvodu anovulačních cyklů. Zjištění přítomnosti ovulace je možné pravidelným měřením bazální teploty v pochvě, které by měla po ovulaci stoupnout o 0,5°C. Měření je vhodné provádět vždy ráno vleže v posteli. Jako nejspolehlivější je stanovení tzv. midluteálního progesteronu v krvi 21. -23. den menstruačního cyklu.

Pokud je vyšší než 18 n mol/l, proběhla ovulace. Přítomnost ovulace je možné ovlivnit přirozenou cestou. Jako první je snížení nadváhy nebo obezity.

Pokud by se ovulace neobjevila ani po redukci váhy, je možné zkusit např. hormonální jógu, na kterou mnoho žen pěje velkou chválu.

Mohu s nimi jen souhlasit. Pokud by však i tato cesta selhala, je možné vyzkoušet i medikamentózní léčbu, v nejzazších případech je potřebné přemýšlet i nad technikou asistované reprodukce nebo speciální laparoskopická operace vaječníků, která může navodit ovulační cykly.

LÉČBA ZVÝŠENÉHO VÝSKYTU AKNÉ

Nejčastěji bývá tento problém léčen podáváním hormonální antikoncepce. Toto řešení však nemusí být úplně správné. Při PCOS je vhodné, aby žena měla menstruaci samovolně, aby viděla, jak její tělo pracuje. Díky hormonální antikoncepci bude tělo ,,mechanicky‘‘ menstruovat každý měsíc, a sice se zlepší pleť, ale tato skutečnost by měla být důležitější, než úprava akné. Dále je možné podávat různé léky, u žen, které mají i metabolické potíže se uplatňuje lék Metformin.

Pokud trpíte mírnější formou akné, zkuste navštívit kožního lékaře a na vaše problémy může být účinná i celkem neškodná mastička. Celkově má však na pleť příznivý vliv, pokud celkově upravíte svůj životní styl. Vaše tělo potřebuje čas a výsledky v tomto případě není možné očekávat ihned. I ve zmírnění akné vám může pomoci hormonální jóga.

ÚPRAVA STRAVOVACÍCH NÁVYKŮA ŽIVOTNÍHO STYLU

Zde bych ráda uvedla, že dle mého pohledu se jedná o naprosto stěžejní a podstatnou věc. Tím, že se PCOS často označuje jako civilizační choroba, je to i pochopitelné. V současné době každý z nás stráví velkou část svého času sezením – ve škole, v práci, doma u počítače a u televize.

K tomu přidejme nepřiměřenou konzumaci nezdravého jídla. Všechny tyto faktory můžeme sami ovlivnit. Pro oboj s PCOS je nezbytný pravidelný pohyb a správná strava. Redukce váhy bývá někdy opravdu velice obtížná a ženy ztrácejí motivaci, protože i přes velké snahy často nevidí žádné výsledky.

Pro PCOS je velice typické zvýšené ukládání tuku do oblasti bříška a jeho těžké odbourávání. Spolu s těmito faktory je velice důležitá také vaše psychika. Nepoddávejte se svým problémům, ale bojujte. Aby se vám podařilo úspěšně redukovat a poté si udržet vaši hmotnost, je nezbytná úprava stravovacích návyků.

Samotná redukce je u žen s PCOS podmíněna snížením kalorického příjmu a navýšením energetického výdaje.

Omezte příjem tuků a sacharidů

Ve stravování se snažíme proto omezovat příjem tuků (zejména živočišných) a sacharidů. Naopak příjem bílkovin zvyšujeme. Z klinických výzkumů vyplývá, že je potřeba zařadit dietu s mírným snížením obsahu sacharidů (snažíme se volit sacharidy s nižším glykemickým indexem) a naopak zvýšení příjmu bílkovin. Tím je mimo snížení hmotnosti možné dosáhnout také změn v hladinách hormonů (snížení hladiny mužského pohlavního hormonu – testosteronu).

S tím souvisí i lehká úprava metabolických parametrů (tj. pokles inzulinové rezistence a pokles hladiny cholesterolu). Příjem sacharidů je vhodné rozložit do celého dne. Pro konzumaci je vhodnější vyšší příjem složených sacharidů.

Ty jsou obsažené v celozrnných obilovinách, luštěninách, bramborech apod. Příjem jednoduchých sacharidů by měl být nižší a měli bychom vybírat jejich kvalitní zdroje (zejména ovoce). Při výběru vhodných potravin se můžeme řídit hodnotou glykemického indexu.

Glykemický index jak návod

Glykemický index nám poskytuje informaci o tom, jak 50 g dané potraviny ovlivňuje hladinu cukru v krvi (tj. glykémie). Nejvyšší glykemická hodnota je 100. Při konzumaci potravin s vysokým glykemickým indexem, stoupá i hladina cukru v krvi. Tělo proto vyšle signál a ze slinivky břišní dojde k vyplavení příslušného množství inzulinu, jehož funkcí je přenést cukr z krve do buněk.

Při konzumaci potravin s nízkým glykemickým indexem se hladina cukru v krvi zvýší jen mírně a tělo proto nemusí ovlivnit také množství inzulinu.

Žít s PCOS není pro ženu vždy úplně příjemný pocit, ale při pevné vůli a odhodlání nemusí být boj marný.

Spolupracujeme: