Topspace je pojem, u něhož se mnozí nepřou o jeho významu, ale spekulují nad tím, zda vůbec existuje. Co si pod ním můžeme představit podle těch, kteří jsou skálopevně přesvědčeni o tom, že ano?

Toto označení se používá v BDSM komunitě. S tím jak se ale kinky sexuální praktiky stávají běžnějšími a i běžná veřejnost má chuť s nimi experimentovat, se ale slova subspace a topspace rozšířila i do běžného slovníku.

BDSM je založeno na interakci osoby v roli dominantní a submisivní.

Právě spojení obou rolí může vést k takzvanému subspace u submisivního jedince. V dominantní pozici se pak vrcholný prožitek označuje jako topspace.

Prakticky oba stavy můžeme definovat jako změněný stav vědomí. Lze tedy říci, že motivací pro praktikování BDSM jednoznačně nemusí být pouze sexuální uspokojení.

Jak dominantní jedinec prožívá topspace

Dáno je to tím, že tyto praktiky dokážou člověka ovlivnit na úrovni fyzické, emocionální i neurochemické. Tělo totiž při erotických hrátkách za těchto okolností uvolňuje doslova koktejl hormonů, jako je dopamin, adrenalin, endorfiny, oxytocin a kortizol.

Právě ty jsou zodpovědné za stavy subspace i topspace.

Subspace je v současné době popsán o něco lépe. Definovat stav topspace není úplně jednoduché. Lze ale říci, že submisivní partner může ztrácet kontrolu nad svými myšlenkami nebo činy. Naproti tomu jeho dominantní protějšek se v topspace lépe soustředí a má větší kontrolu nad svými činy.

Nelze ale říci, že by šlo o prostou dominanci.

Topspace popisují ti, kteří ho měli možnost zažít, taktéž jako intenzivní příval lásky. Obecně tak lze říci, že veškeré emoce jsou v tomto stavu jednoduše zostřené, ale není přítomen vyloženě euforický stav.

Dominant současně prožívá určitý vnitřní konflikt: Touží ubližovat osobě, kterou miluje. Pro řadu lidí to může být matoucí nebo i jistým způsobem fascinující. Jednoznačně je zde taktéž přítomen vjem čehosi nepatřičného a právě ten je podle mnoha vyznavačů BDSM praktik jednoduše nejatraktivnější.

Topspace naživo u desítek lidí najednou? PragueFetishWeekend 23 v lascivním podcastu:

Je topspace nebezpečný?

Podle některých teorií je také stavu topspace v principu obtížnější dosáhnout. Od dominantního jednotlivce se vyžaduje vyšší míra kontroly situace. Je to přirozené a logické, v BDSM rozhodně není cílem vystavit submsivního partnera nebezpečí.

Kvůli tomu lze ale říci, že dominantní protějšek se více řídí svým rozumem a méně podléhá jakémusi přirozenému instinktu.

Teprve u osob, pro něž se jejich dominantní role stává v zásadě přirozeností, dochází častěji právě k dosažení topspace, neboť sebeovládání není v takové míře nutné. Lze řícit, že člověk funguje v módu jakéhosi „autopilota“.

Někteří dominanti se proto mohou tohoto prožitku obávat. Je proto vhodné předat část kontroly i submisivnímu protějšku. Ten by vždy měl být připraven vyřknout záchranné slovo a sám si tak stanovit hranice, za které už si v intimní sféře jednoduše nepřeje zajít.

Spolupracujeme: