Samčí pohlavní žlázy vejčitého tvaru, ve kterých dochází k vývoji mužské pohlavní buňky – spermie. Jako endokrinní žláza, varlata produkují rovněž pohlavní hormony, především pak testosteron. Varlata jsou párovým orgánem, speciálně u člověka je levé varle větší a sestouplejší než pravé.

Malá i velká – to jsou varlata

Co se týče jejich rozměrů, odpovídají délce 4-5 cm, šířky 3-3,5 cm, tloušťky 2,5 cm a hmotnosti pak 15-25 gramů na jedno varle.

Ženskou alternativou v tomto pojmu jsou pak vaječníky, které má žena ukryty v těle.

U mužů jsou varlata umístěná za penisem v kožním vaku (šourku), vyvíjejí se v břišní dutině a již v průběhu nitroděložní fáze osoby mužského pohlaví (případně do 3 měsíců věku) sestupují tříselným kanálem do šourku.

Během dospělosti jsou v semenotvorných kanálcích neustále produkovány spermie, které ke svému vývinu potřebují teplotu 34,4 °C, při vyšších teplotách pak dochází k neplodnosti (proto muž například po běžné chřipce není po 3 měsíce nato schopný oplodnit ženu).

Rakovina varlat

Tyto mužské chlouby jsou poměrně náchylné na různá onemocnění či poranění – jedna z nejzávažnějších nemocí je právě rakovina varlat.

Je vhodné ji předcházet pravidelnou preventivní kontrolou palpací (pohmatem).

Spolupracujeme: