Dokument Davida Čálky si vytyčil nelehký úkol: Dotýká se tabu v té nejniternější a nejintimnější oblasti, jíž je erotika. Co spojuje čtveřici zdánlivě odlišných hrdinů jeho snímku?
Téma filmu
Český film Nebe, peklo vznikl za podpory Státního fondu na podporu a rozvoj české kinematografie, HBO Europe a soukromého producenta nezávislých filmů. Natočen byl v roce 2010.
Snímek je pojat jako dokument. Věnuje se tématu netradičně prožívané rozkoše formou bolesti. David Čálek se se svou kamerou pokusil proniknout za oponu světa vyznavačů tzv. BDSM proudu. Film tak představuje trojici osobností.
Každý z nich přitom vnímá bolest jinak. Domina Terezie bolest především způsobuje, pro ni samotnou má pak jakousi očistnou formu, jejímž prostřednictvím se vyrovnává s vlastními traumatickými prožitky.
Altair má jinou zálibu: Je členem Asociace chovatelů antropomorfních koní. Toto sdružení shromažďuje ty, jimž přináší uspokojení převlékání se za koně, navlékání postrojů a drezúra. Na rozdíl od Terezie se tak Altair neuchyluje k bolesti, klíčovým prvkem je spíše ponížení a zesměšnění. Svoji úchylku podává s vtipem a nadsázkou.
Posledním z této netradiční trojice je Fronéma, v jejímž životě bolest hraje roli jak z pohledu sadismu, tak i masochismu. Mladá programátorka otevírá před kamerami svou životní cestu, ve které BDSM probleskovalo už od dětství.
Teprve v dospělosti si však našla cestu do specifické komunity vyznavačů netradičního sexuálního fetiše. To jí napomohlo přijmout vlastní sexuální preference jako zcela normální a uvědomit si, že na jejich realizaci není nic závadného. Emočním vrcholem ukázaným ve filmu je zavěšení dívky na háky před zraky fascinovaných návštěvníků exhibiční show.
VIDEO trailer:
Kdo jsou ústřední hrdinové dokumentu
Fronéma (Klára) Virglerová
Fronéma, která si přezdívku později nechala oficiálně zapsat jako své křestní jméno, vystudovala
ekonomii, pracuje v IT. Do povědomí široké veřejnosti se zapsala především jako propagátorka tzv. polyamory neboli vztahů s více lidmi najednou. Asi nejvýraznější stopu zanechala, když se objevila v této souvislosti v televizní show Jana Krause.
V současné době je Fronéma kromě polyamory komunity taktéž aktivní na internetu. Píše vlastní blog a v minulosti se věnovala taktéž koučování. Aktuálně vystupuje nikoli jako žena, ale v mužském rodě. Nechala si rovněž oficiálně změnit příjmení.
Terezie Krejbychová
Terezie je absolventkou žurnalistiky na Literární akademii Josefa Škvoreckého. V době natáčení pracovala na Státním fondu pro životní prostředí. Z pozice šéfky zahraničního oddělení odboru komunikace však dostala výpověď právě po odvysílání dokumentu.
Rovněž působila ve Straně zelených. Tento post však opustila odchodu Martina Bursíka. V soukromém životě je Terezie matkou malé dcery. Jejím těhotenstvím bylo ostatně završeno již natáčení filmu. V současné době se věnuje boxu.
Působí jako trenérka a rozhodčí České boxerské asociace. Stala se rovněž jednou ze zakládajících osobností České paraboxerské asociace, která sdružuje handicapované boxery.
Michal Altair Valášek
Michal Valášek pracuje v IT. Působí jako konzultant a hlavní softwarový architekt společnosti Altairis. Rovněž pracuje jako lektor. V profesním zaměření se věnuje především platformě ASP.NET. Aktivně publikuje, s jeho články se můžete setkat například v Hospodářských novinách. Rovněž píše vlastní blog. V soukromém životě žije v Praze, je svobodný, má dva potomky a je chovatelem československého vlčáka.
Kdo je David Čálek (režie snímku Nebe, peklo)
David Čálek je český kameraman, režisér a dokumentarista. Narodil se 28. dubna 1971 v Praze do filmařské rodiny. Jeho otcem byl vedoucí filmové výroby, fotograf a příležitostný herec Miloš Čálek. Na pražské FAMU vystudoval na Katedře kamery a Katedře dokumentární tvorby.
Pozornost si ve filmovém světě vysloužil už svým absolventským počinem z roku 1998. Film se jmenoval Dotek obrazu a Čálek na něm debutoval jako kameraman. Posléze se postavil za kameru například při tvorbě snímku Věry Chytilové Pátrání po Ester z roku 2005.
Coby kameraman se podílel i na řadě televizních pořadů, například Kosmopolis či Velký vůz. Rovněž se jeho jméno objevuje pod hudebními klipy a je podepsán i pod řadou reklam.
Výrazným režijním počinem Davida Čálka se stal právě dokumentární film Nebe, peklo zaměřený na BDSM komunitu. Později rovněž zaujal filmem o somálských pirátech. Snímek vznikl v roce 2014 a dostal název Pirátské sítě.
Své filmy často natáčí v extrémních podmínkách v zemích, jako je například Afghánistán či Čečensko. V dokumentu Cesta vzhůru (2015) zase Čálek mapoval osobní i profesionální život českého horolezce Radka Jaroše. Osobitý autorský snímek vznikal dlouhé tři roky, štáb se účastnil horolezecké expedice.
Jaký film je
Ačkoli si snímek vybral až prvoplánově kontroverzní téma, jeho cílem jednoznačně není šokovat. Dokument nemá potřebu hrát na strunu bulváru. Ač je film rámován bičíky, pouty a latexem, všechny tři ústřední protagonisty přibližuje divákovi, který o BSDM a komunitě kolem něj nic netuší, velmi civilní formou, bez zbytečné snahy o připoutání pozornosti.
Určitou civilnost, kterou si snímek vytyčil, se mu bezesporu podařilo naplnit. Ukazuje vyznavače BDSM jako zcela běžné lidi, kteří mají mimo poněkud neortodoxní náplně volného času naprosto obyčejný život. Dokumentu však v mnoha ohledech chybí schopnost se podívat na problematiku hlouběji.
Avizované zkoumání bolesti a jejího propojení s duchovním životem všech tří protagonistů tak vyznívá poněkud do prázdna a zpracování by si zasloužilo hlubší sondu do duší postav.