Seriál Sexify (stylizováno Sex1fy) pochází z Polska a čeští diváci ho mohou vidět na streamovací platformě Netflix. Stojí za zhlédnutí?
O seriálu Sexify
Natalia studuje na Technickém univerzitě ve Varšavě. Když ve škole představí svůj projekt v podobě aplikace zkoumající spánek, příliš ovací s ním nesklidí.
Podle vyučující je dívka schopná jako programátorka, ale aplikace nemá potenciál. Dostane zásadní radu: Má si vybrat dostatečně sexy téma. Natalia tak tohle doporučení vezme doslova. Vždyť její vrstevníky zajímá právě sex.
Hodnocení: CSFD.cz – 66 %, iMDB.com – 6.6 / 10.
Rozhodne se vdechnout život aplikaci na optimalizaci ženského orgasmu. Jde ale o téma, které je pro ni zcela neprobádané. Sama je asexuální. Nezbývá jí, než se spolehnout na pomoc svých kamarádek.
Kolem aplikace se dává dohromady neotřelá sestava v podobě Natalie a jejích kamarádek, katoličky Pauliny a promiskuitní Moniky. Paulina sice navzdory své víře má partnera, s nímž provozuje i předmanželský sex, ovšem bez onoho kýženého orgasmu. Monika se na koleji ocitá z rozhodnutí svých rodičů a na rozdíl od svých kolegyň má sexuální zkušenosti až nadmíru pestré.
Před děvčaty je inovativní projekt a neúprosné konkurenční prostředí, kterým se musejí probojovat. Současně se jedná o mladé ženy, které se vydávají na cestu za dosud neprobádanou intimitou, a to především tou vlastní. Jak jejich průzkum dopadne?
VIDEO trailer:
V hlavních rolích
Představitelkami nesourodé studentské trojice jsou Sandra Drzymalska, Aleksandra Skraba a Maria Sobocińska. V ústřední úloze Natalie se objevila herečka Aleksandra Skraba. Ta je na hereckém poli nováčkem, neboť debutovala v roce 2019 v komedii The Trap.
Asi nejznámější ale není její podoba, ale hlas, neboť se podílela na dabingu polské verze hry Cyberpunk 2077.
Sandra Drzymalska jako Monika má za sebou už pestřejší filmografii, avšak českému divákovi nebude příliš známá. Hraje totiž především v lokální produkci. Debutovala v roce 2016 v dramatu Strażacy, který však v tuzemsku zůstal prakticky nepovšimnut. Od svého debutu se představila v několika dalších rolích, jako byla například Klaudia Broniarek v The Woods nebo Lucja Koszykowska ve Stulecie Winnych.
Maria Sobocińska hraje postavu Pauliny. Herečka je absolventkou Divadelní akademie Aleksandera Zelwerowicze ve Varšavě. Debutovala v roce 2016 v polském dramatu Wołyń. Vidět jste ji mohli i v několika dalších snímcích, například ve filmu Kler z roku 2018.
Režie
Seriál Sexify vznikl pod režijní taktovkou dua Piotr Domalewski a Kalina Alabrudzińska. Ti jsou současně i autory scénáře.
Piotr Domalewski je absolventem Akademie výtvarných umění v Krakově a studoval i na Slezské univerzitě v Katovicích. Coby režisér debutoval v krátkometrážním snímku Złe uczynki z roku 2016. Na svém kontě má i několik filmových rolí, z nichž nejzajímavější je drama 80 milionů.
Spoluautorkou scénáře a druhou režisérkou je Kalina Alabrudzińska. Tato dáma studovala hebraistiku na Varšavské univerzitě, Evropskou akademii fotografie a Polskou státní filmovou školu.
Její filmy byly prezentovány a oceněny na řadě mezinárodních filmových festivalů jako je například Berlinale či New Horizons International Film Festival.
Jaký seriál je
Už samotný fakt, že seriál vznikl v silně katolickém Polsku je poměrně přelomový. Nabízí se ale srovnání se seriálem Sex Education. A to nevyznívá zcela příznivě.
Ostatně tvůrci se britským počinem nepopiratelně inspirovali. Sexify chce provokovat, ovšem chybí mu otevřenost i dostatek humoru. Snaha tvůrců v tomto případě spíše vyšla naprázdno. Sexify si sice dělá ambice bořit sexuální tabu, ovšem zůstává mimořádně přízemní.
Řeší se tu zdánlivě kontroverzní témata, jako je ženský orgasmus, ale také masturbace a dilda, ale diváci i filmová kritika se shodují, že seriál působí jaksi příliš submisivně.
A to i přesto, že v seriálu se z kostela rovnou přesuneme na queer party a dojde dokonce i na rozebírání homosexuality a lesbického sexu.
Hrdinky jsou podle mnohých nesympatické a charakterově ploché. Podobně nepřekvapí vizuální ztvárnění a celkově dějová linie, kterou lze označit za předvídatelnou.
Na křesťanské Polsko… dobré
Nejvíce průlomovým faktem na projektu Sexify je především to, že vznikl v dosud rigidním katolickém Polsku. Seriál ostatně konfrontuje mladé hrdinky nejen s rodiči a školským systémem, což je v jejich věku obvyklé, ale i s archetypálními tradičními hodnotami. Tvůrci Sexify se nestydí brát si na paškál také církev.
Sexify jistě nese chvályhodné poselství, činí to však jaksi nedotaženě. Patříte-li k náročnějším divákům a poměrně chladné vás nechají aktivistické snahy o ženskou rovnoprávnost, jeho průměrné provedení vás neurazí, ale ani nenadchne.