Nevybíravost. Sexuální přitažlivost jak k osobě druhého pohlaví, tak k osobě stejného pohlaví, tedy přitažlivost k mužům i k ženám. V odborném výkladu se jedná o emocionální, romantickou nebo sexuální náklonnost jedince k osobám bez rozdílu pohlaví.
Co je bisexualita
Poprvé se termín bisexualita objevil v 19. století. V minulosti byla bisexualita chápána jako ztráta lidské identity nebo pouhá provokace společnosti.
Ve svém původu byl využíván ve smyslu biologického hermafroditismu (tj. u osob s ženskými i mužskými pohlavními znaky), dnes se za účelem hermadroditismu lidé přeoperovávají, aby po všech pohlavních stránkách vyhověli svému bisexuálnímu partnerovi.
Bisexualitu je možné chápat ve dvou rovinách. V první rovině se jedná o svébytnou sexuální orientaci (např. jako homosexualita nebo heterosexualita).
Naopak ve druhém pojetí vnímáme bisexualitu jako specifický projev sexuální aktivity homosexuálně a heterosexuálně orientovaných osob.
Bisexuální chování není typické jen pro člověka. Naopak, v přírodě byla bisexualita zaznamenána také například u šimpanzů, kosatek, delfínů, antilop nebo tučňáků.
Dvojí orientace a historie
V minulosti byla bisexualita chápána jako ztráta lidské identity nebo pouhá provokace společnosti, původně byl tento termín užíván u hermafrofitismu (dnes se za účelem hermadroditismu lidé přeoperovávájí, aby po všech pohlavních stránkách vyhověli svému bisexuálnímu partnerovi).
Postupem času a i s příchodem feminismu, se došlo naopak k tezi, že všichni jsme od přírody bisexuální, že v každém z nás je něco ženského i mužského (ostatně i ženský klitoris je zakrnělým penisem), a že bychom mezi sebou neměli v ničem nedělat rozdíly a milovat se takoví, jací jsme.
Bisexuálové = dají se léčit?
Pohlavní hranice se tak setřela co do všeho – do sexuálních omezení, do mužských contra ženských prací, samozřejmě do možnosti vzdělání, a především také co do módy. Dnes bisexualita není nemocí.
Mnoho sexuologů v současné době neuznává bisexualitu jako samostatnou sexuální orientaci, i přesto, že existuje bisexuální hnutí s vlastními vlajkami a vyčleňuje se z LGBT komunity jako samostatná a svébytná skupina. Mnoho odborníků vysvětluje bisexualitu jako tendenci vyvarovat se homofobním projevům většinové společnosti, nebo také jako projevy zvědavosti a tendence k erotickým experimentům.
Spala jsem s ženou, ale lesba nejsem
Jeden erotický zážitek s ženou z vás lesbu neudělá. Tato představa láká mnohem více žen, než by se mohlo zdát. Ne každá to totiž přizná a jen některé dámy jsou ochotné tento erotický sen realizovat.
Proč heterosexuální žena chce vyzkoušet sex s někým stejného pohlaví? Často to je zvědavost, touha zažít jiný sex, představa o tom, že ji laská někdo, kdo dokonale rozumí ženskému tělu atd. Jiná žena snadněji přijde na to, co by vám mohlo dělat dobře.
Má přeci zkušenosti sama se sebou. Přemýšlíte o tom, že byste do toho skutečně šla? Ujasněte si, zda to doopravdy chcete. Pokud vám není proti mysli představovat si jinou ženu nahou, bude se vám to pravděpodobně velmi líbit.
Kde se seznámit se svolnými dívčinami?
Kde najít vhodnou ženu, která by s vámi do toho šla? Kolem jich je mnoho a dost příležitostí dává také internet. Vybírejte však pečlivě, a to jak na internetu (tam především), ale i ve svém okolí.
Chcete-li do toho jít s kamarádkou, promyslete dobře tento krok, zvlášť pokud chcete, aby se o této zkušenosti nikdo nedozvěděl.
Hlavní je, když to ustojí
Také může vaše přátelství dostat nový rozměr a možná nevíte, jestli to je krok správným směrem. Někdy dochází k následné nejistotě z té druhé atd. Pokud jste si však jistá, že by to vaše přátelství ustálo, tak směle do toho.
LGBT komunita
Ovšem i v rámci LGBT komunity to nemají bisexuálové úplně jednoduché. Bývá na ně nahlíženo jako na osoby, které odmítají svůj coming out a svou orientaci schovávají za sexuálně romantické experimenty s opačným pohlavím.
Jako jedni z prvních hovoří o tomto odborníci v San Franciscu, kteří představili čtyřfázové schéma rozvoje identity a coming out.
Jedná se o počáteční zmatení, hledání se a aplikování „nálepky“ bisexuála, zvykání si na identitu a pokračující nejistotu.
Velký průlom v oblasti bisexuality přinesly tzv. Kinseyho zprávy, ze kterých dokonce vznikla Kinseyho stupnice sexuální orientace znázorňující existenci různých poloh sexuální orientace mezi čistě heterosexuálním a homosexuálním chováním.
Bisexualita v České republice
Analýza z roku 2007 uvádí, že v České republice fakticky není možné mluvit o existenci bisexuální komunity. Mnoho bisexuálních žen se integruje do lesbické komunity bez jakýchkoliv potřeb upozorňovat na svoji odlišnost. Výskyt bisexuálních mužů je ještě mnohem menší.